ENERGIA ODNAWIALNA
Przydomowe elektrownie słoneczne
Zdjęcia latarni w Mstowie
 

System elektrowni słonecznej
z automatycznym śledzeniem słońca


(powiększ)

 

(powiększ)

Sercem elektrowni słonecznej są panele fotovoltaiczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W odróżnieniu od wszystkich innych typów elektrowni energia źródłowa nie jest zamieniana na formę pośrednią (np. energię mechaniczną lub cieplną), ale jest przetwarzana bezpośrednio w energię elektryczną.

Panele mogą być dobierane modułowo, łączone szeregowo i równolegle dla osiągnięcia właściwego napięcia oraz pożądanej mocy elektrowni słonecznej.

Elektrownia słoneczna może być przyłączona do sieci publicznej lub pracować na sieć wydzieloną (akumulatory). Decyzję należy podjąć przed złożeniem zamówienia.


(powiększ)

 

(powiększ)

Urządzenie do śledzenia ruchu słońca

Zastosowanie urządzenia do śledzenia ruchu słońca może zwiększyć ilość uzyskiwanej energii nawet o ponad 50% w stosunku do nieruchomych paneli o tej samej mocy.

Oferowane urządzenie porusza się w dwóch płaszczyznach. Pionowej, podążając za azymutem słońca od wschodu do zachodu oraz w płaszczyźnie poziomej utrzymując kąt prosty nachylenia płaszczyzny paneli, tak aby słońce było zawsze w zenicie względem płaszczyzny paneli. Podążanie za ruchem słońca jest najbardziej efektywną formą pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca.

Powierzchnia paneli zamontowanych na urządzeniu może dochodzić do 20m². Minimalny pobór energii (0,03kWh) dostarczanej z jednego z paneli stanowi o opłacalności zastosowania urządzenia.

Charakterystyka techniczna urządzenia do śledzenia ruchu słońca
system śledzenia: dwuosiowy
dokładność śledzenia słońca: <0,25°
moc zasilania: <15W
dzienne zużycie energii: < 0,03kWh
Promień obrotu: 2395mm
Maksymalny kąt obrotu: pionowego 180°, poziomego 90°
Największa wysokość: 4179mm
Maksymalny wymiar łącznej powierzchni paneli: 3400 x 6000mm (ca.20m2) ~ 2,5kWp
Masa netto (bez paneli): 375kg
Wymiary fundamentu: 600 x 600 x 1500-2500mm w zależności od ścisłości gruntu
Wykonanie: stal ocynkowana ogniowo
Mocowanie paneli: klipsy ze stali nierdzewnej
Zasilanie: 12-80V DC dostarczane z jednego z paneli
Po zapadnięciu zmierzchu urządzenie samoczynnie obraca się do zapamiętanej pozycji wschodu. W ciemny pochmurny dzień ustawia się samoczynnie do południa. W przypadku silnych wiatrów (powyżej 23 m/s), czujnik wiatru ustawia panele w pozycji poziomej do gruntu. Urządzenie jest bezobsługowe.


Dostosowanie do pracy w sieci

W przypadku pracy na sieć wydzieloną niezbędne jest zastosowanie kontrolera ładowania akumulatorów oraz inwertora-przetwornicy do zmiany prądu stałego DC na prąd przemienny AC

Typ paneli dobierany jest w zależności od tego, czy elektrownia słoneczna ma współpracować z siecią publiczną, czy zasilać sieć wydzieloną (akumulatory).


(powiększ)

Elektrownia współpracująca z siecią publiczną wymaga inwertora Sunny Boy o mocy dostosowanej do mocy elektrowni. Inwertor stale monitoruje sieć i synchronizuje napięcie oraz częstotliwość z tymi występującymi w danej chwili w sieci.

Typy paneli do współpracy z siecią publiczną charakteryzuje wyższe napięcie w otwartym obwodzie panela słonecznego. Poniżej przykładowe dane techniczne.

Dane techniczne dla panela polikrystalicznego pod elektrownię słoneczną przyłączaną do sieci publicznej
Typ: DT280CE-36P
Moc maksymalna: 280W
Napięcie w punkcie optymalnej mocy: 35,2 Vmp
Optymalny prąd roboczy: 7,95 Imp
Napięcie otwartego obwodu: 44,20 Voc
Prąd pod obciążeniem: 8,30 Isc
Dioda zabezpieczająca: 12A
Sprawność: 16%
Wymiary panela: 1955 x 992 x 50 mm
Wykonanie ramy: aluminium
Masa: 20,96 kg
Zakres temperatury otoczenia: - 40°C - +85°C
Grubość szyby przedniej: 3,2 mm
Maksymalny nacisk na panel: 2400Pa
Odporność na grad: 7,53gr z prędkością 23 m/s
Żywotność: 90% - 10 lat; 80% - 25 lat